Hem » Katalog » Chiptrimning » FAQ
FAQ

Kommer min bil ta skada av denna effekthöjning?

Nej,Bilfabrikanterna bygger bilar med höga marginaler och den höjda effekten ligger inom säkerhetsmarginalen.All uppgradering Från 1999 (undantag S/V40 98-04)sker genom bilens diagnosuttag.

Kommer bränsleförbrukningen att höjas?

Vid normal körning ändras inte förbrukningen på vissa modeller sjunker förbrukningen 2-5%.

Min bil har gått 16000mil går det att trimma den?

En förutsättning för ett bra resultat är att bilen är regelbundet servad och mekaninskt felfri.Under en uppgradering provkör vi bilen före och efter uppgraderingen är det något fel på bilen meddelar vi kunden.

Behöver bilen servas på annat sätt efter uppgraderingen?

Nej,Bilen skall även i fortsättningen servas efter gällande serviceprogram.Dock rekommenderar vi oljebyte efter MAX 1500mil.

Kan jag tanka 95oktan efter uppgradering?

Man kan tanka 95oktan utan att bilen tar skada av det.Men våra uppgraderingar är optimerade för 98 oktanig bensin.

Hur lång tid tar det att göra installationen?

Installation av Steg1 tar vanligtvis 1.5-2tim inkl provkörning och kontroll.

Kan märkesverkstaden utföra diagnos på min bil efter utförd uppgradering?

Av oss uppgraderade bilar kan man alltid utföra en fullständig diagnoskontroll med märkesverkstädernas utrustning.

Kommer min bil att gå fortare än grannens?

Absolut!Om grannens bil är trimmad av en konkurent!!